Regulaminy -> Procedura bezpieczeństwa dotycząca zapobiegania i przeciwdziałania COVID-19 wśród uczestników zajęć, rodziców i pracowników DK w Przysusze w trakcie prowadzonych zajęć
Załącznik 1
do Zarządzenia nr 7/2020 Domu Kultury w Przysusze z dnia
13 .08.2020 w sprawie wprowadzenia procedur
mających na celu zapobieganie i przeciwdziałanie COVID-19
w trakcie prowadzonych zajęć w placówce
Procedura bezpieczeństwa dotycząca zapobiegania i przeciwdziałania COVID-19 wśród uczestników zajęć, rodziców i pracowników DK w Przysusze w trakcie prowadzonych zajęć
§ 1
Postanowienia ogólne
- Niniejsza procedura powstała w oparciu o zalecenia Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Zdrowia oraz wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego .
- Celem niniejszej procedury jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2, wywołującym chorobę COVID-19, wśród dzieci i młodzieży oraz pracowników DK w Przysusze w związku z działalnością placówki.
§ 2
Obowiązki dyrektora i pracowników
- Dyrektor organizuje pracę personelu na okres wzmożonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii COVID-19.
- Planuje organizacje pracy na podstawie analizy zebranych zdalnie informacji od instruktorów i rodziców o liczbie chętnych do udziału w zajęciach pozalekcyjnych.
- Przekazuje rodzicom i wychowankom informację o czynnikach ryzyka COVID-19, informuje o odpowiedzialności za podjętą decyzję związaną z wysłaniem dziecka do placówki. W związku z powyższym wymagane jest od rodzica podpisanie stosownego oświadczenia stanowiącego załącznik do procedury.
- Zapewnia środki do dezynfekcji oraz środki ochrony osobistej dla wszystkich pracowników.
- Informuje pracowników, że w przypadku wystąpienia u nich niepokojących objawów chorobowych nie mogą przychodzić do pracy. Powinni zostać w domu i skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogorszenia stanu zdrowia zadzwonić pod numer 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zarażeni COVID 19. O dokonaniu powyższych czynności pracownik zobowiązany jest poinformować dyrektora.
- W przypadku zaistnienia niepokojących objawów chorobowych u pracownika podczas wykonywania pracy w placówce, w trybie natychmiastowym dyrektor odsuwa od pracy pracownika, zawiadamia właściwą miejscowo stację sanitarno-epidemiologiczną, służby medyczne. Wstrzymuje też przyjmowanie do placówki kolejnych osób. Obszar, w którym poruszał się pracownik, zostaje poddany gruntownej dezynfekcji zgodnie z procedurami.
- Wszyscy pracownicy zobowiązani są do zachowania między sobą dystansu minimalnie 1,5 m w każdym pomieszczeniu placówki.
- Instruktorom i pracownikom obsługi podczas wykonywania swoich czynności na terenie placówki rekomenduje się zakrywania ust i nosa na obszarze korytarzy i klatki schodowej oraz toalet w godzinach zajęć. Obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa podczas odbioru dziecka przez opiekuna oraz kontaktu z osobą trzecią na terenie placówki.
§ 3
Sposób organizowania zajęć
- Do poszczególnych zajęć i grup przyporządkowani są instruktorzy prowadzący pracownię.
- Instruktorzy prowadzą zajęcia z przyporządkowanymi im grupami w swoich, wyznaczonych salach. Każda pracownia ma wyznaczone własne zasady pracy w reżimie sanitarnym, dostosowane do specyfiki zajęć. W każdej sali znajduje się płyn do bieżącej dezynfekcji pomocy dydaktycznych.
- Rodzice nie mogą wchodzić do budynku, młodsze dzieci przyprowadzane są przed drzwi DK przez rodziców na wyznaczoną godzinę. ( instruktor może wykonać pomiar temperatury uczestników przed zajęciami). Rodzice czekający na dzieci mają obowiązek zachować bezpieczny dystans społeczny i być w maseczkach. Uczestnicy zajęć indywidualnych oraz młodzież sama wchodzi do budynku w maseczkach i udaje się bezpośrednio do swojej sali dydaktycznej. Przestrzegania zasad przed wejściem i w klatce schodowej nadzorują pracownicy obsługi placówki, przestrzegając zaleceń sanitarnych.
- Zabronione jest organizowanie zajęć z udziałem osób trzecich.
- Sale, w których organizowane są zajęcia, powinny być wietrzone przez instruktora co najmniej raz na godzinę. Podczas zajęć uczestnicy powinni starać się zachowywać dystans społeczny.
§ 4
Podejmowanie czynności higieniczno-sanitarnych
- Przy wejściu do placówki znajduje się płyn do dezynfekcji rąk, z którego obowiązana jest skorzystać każda osoba wchodząca do placówki. Zobowiązuje się wyznaczony personel sprzątający do regularnego sprawdzania stanu pojemnika z płynem i uzupełniania go w razie potrzeby. Przy dozowniku wywieszona jest instrukcja prawidłowej dezynfekcji rąk.
- Zobowiązuje się personel sprzątający do regularnego dokonywania prac porządkowych, w tym zwłaszcza czyszczenia ciągów komunikacyjnych, a także dezynfekowania powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy, krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów oraz toalet. Po każdych zajęciach używany sprzęt sportowy, dydaktyczny, meble oraz podłoga powinny zostać umyte lub zdezynfekowane.
- Każdy instruktor zobowiązany jest do regularnego wietrzenia sali oraz dezynfekowania pomocy dydaktycznych pomiędzy zajęciami poszczególnych grup.
- Korzystając z płynów dezynfekujących do czyszczenia powierzchni i sprzętów, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka. Należy ściśle przestrzegać czasu niezbędnego do wietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i sprzętu, tak aby nie narażać dzieci na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- Instruktorzy usuwają z sal, w których odbywają się zajęcia z dziećmi, zabawki, przedmioty i sprzęty, które nie mogą zostać w sposób skuteczny zdezynfekowane – ze względu na materiał, z którego są wykonane, bądź kształt, ułatwiający gromadzenie się zabrudzeń.
- Z szatni w danym dniu może korzystać tylko jedna pracownia, uczestnicy innych pracowni przebierają się w swoich salach.
- Zabrania się przynoszenia materiałów dydaktycznych oraz zabawek przez dzieci z domu. Dozwolone jest przynoszenie instrumentów na zajęcia muzyczne. Instruktor prowadzący zobowiązany jest do dezynfekcji instrumentów, zwłaszcza po kolejnym użytkowniku.
- Materiały, pomoce dydaktyczne są dezynfekowane zgodnie z wytycznymi oraz uzgodnieniami z instruktorem prowadzącym przed każdymi zajęciami ( z uwzględnieniem specyfiki pracowni, zwłaszcza sal plastycznych).
- Instruktorzy są zobowiązani do przedstawienia procedury reżimu sanitarnego oraz systematycznie przypominają uczestnikom o konieczności zachowania higieny, w tym o częstym i regularnym myciu rąk . W tym celu przeprowadzają pokaz mycia rąk. Należy również zwracać dzieciom uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
- W placówce zaleca się zakrywania ust i nosa – zarówno przez uczestników, jak i pracowników na korytarzach i klatce schodowej. W salach, podczas zajęć, nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa, nie ma jednak przeszkód, aby korzystać z takiej formy zabezpieczenia na poszczególnych zajęciach (decyduje nauczyciel prowadzący, DK nie zapewnia maseczek uczestnikom zajęć).
- W pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych znajdują się plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk i ich dezynfekcji.
- Wszystkie indywidualne środki ochrony osobistej muszą być wyrzucane do wyznaczonego pojemnika.
- Pracownicy z objawami choroby obowiązani są skorzystać z opieki medycznej i mają zakaz przychodzenia do pracy.
- W placówce wyznaczone jest izolatorium – sala w budynku aneksu. W przypadku podejrzenia zakażenia Covid-19 opiekę nad uczestnikiem przejmuje instruktor prowadzący, który pozostawia pozostałych uczestników grupy pod opieką instruktora z sali obok, natychmiast informując dyrektora placówki oraz wzywając rodzica/opiekuna uczestnika.
§ 5
Kontakt z osobami trzecimi
- Do odwołania należy ograniczyć bezpośredni kontakt z osobami trzecimi do niezbędnego minimum.
- Po wejściu obowiązuje dezynfekcja rąk płynem znajdującym się przy drzwiach.
- W przypadku konieczności bezpośredniego kontaktu z osobą trzecią np. z dostawcą bądź kurierem, pracownik placówki powinien pamiętać o konieczności zachowania, w miarę możliwości, odległości co najmniej 1,5 m, a także o skorzystaniu ze środków ochrony osobistej – rękawiczek oraz maseczki ochronnej lub przyłbicy. Osoby trzecie nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z dziećmi.
- Po każdym kontakcie z osobami trzecimi należy dezynfekować ręce. W przypadku stosowania rękawiczek powinny być one często zmieniane. Należy unikać dotykania twarzy i oczu.
§ 6
Obowiązki rodziców
- Rodzice zapoznają się z procedurami obowiązującymi na czas zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii COVID-19 w placówce i podpisują oświadczenie omówione w § 1 pkt 3 stanowiące załącznik nr 1 do procedury. Oświadczenie musi być dostarczone do instruktora prowadzącego przed zajęciami, brak oświadczenie skutkuje niedopuszczeniem uczestnika do zajęć w placówce.
- Regularnie przypominają uczestnikom o podstawowych zasadach higieny m.in. myciu rąk wodą z mydłem, nie podawaniu ręki na przywitanie, unikaniu częstego dotykania oczu, nosa i ust.
- Zwracają uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
- Są zobowiązani do natychmiastowego odbierania telefonów z placówki. Jeśli ze względu na obowiązki zawodowe nie mogą osobiście odebrać telefonu muszą wskazać osobę do szybkiego kontaktu.
- Mają założoną maseczkę w trakcie przyprowadzania lub oczekiwania na dziecko.
- Przyprowadzanie i odbiór dzieci:
- Dziecko do placówki przyprowadzają i odbierają tylko osoby zdrowe.
- Rodzice (prawni opiekunowie) zobowiązani są do przyprowadzania do placówki dziecka zdrowego – bez objawów chorobowych, tj. podwyższona temperatura, kaszel, katar, wymioty, biegunka, wysypka, osłabienie (bez względu na etiologię)
- Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać uczestnika zajęć.
- Rodzice przyprowadzający dzieci nie wchodzą do budynku placówki.
- Rodzic zobowiązany jest do punktualnego przyprowadzenia i odbioru dziecka z zajęć.
- Pozostali rodzice oczekują przed placówką zachowując między sobą bezpieczną odległość .
- Przed wejściem do placówki umieszczona jest informacja przypominająca rodzicom o konieczności przyprowadzania do placówki wyłącznie dzieci zdrowych, a także o nieposyłaniu do placówki dzieci, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.
- Rodzice i opiekunowie przyprowadzający dziecko do placówki muszą posiadać środki ochrony osobistej (maseczki lub przyłbice) zarówno podczas odprowadzania jak i odbierania dzieci i kontaktu z nauczycielem lub innym pracownikiem placówki.
§ 7
Pozostałe regulacje
- Informacje organizacyjne dotyczące zapobiegania i przeciwdziałania COVID-19 oraz zmian w organizacji pracy DK w Przysusze będą przekazywane uczestnikom oraz rodzicom poprzez ich umieszczanie na stronie internetowej oraz profilu facebookowym DK w Przysusze, przy pomocy poczty elektronicznej i telefonicznie bezpośrednio przez nauczycieli prowadzących.
- Z treścią niniejszej procedury zaznajamia się pracowników DK w Przysusze oraz uczestników zajęć i rodziców lub opiekunów prawnych dzieci.
- Procedura wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje do odwołania.
- Procedura może być modyfikowana.
- Procedura zostanie opublikowana na stronie placówki.
- Pracownicy administracji i obsługi zostaną zapoznani z procedurą podczas szkolenia.
Załącznik nr 1
do procedury bezpieczeństwa dotyczącej zapobiegania i przeciwdziałania COVID-19
wśród uczestników zajęć, rodziców i pracowników DK w Przysusze
w trakcie prowadzonych zajęć stacjonarnych.
Oświadczenia rodziców/opiekunów prawnych
Imię i nazwisko dziecka…………………………………………………………….
Pracownia/ instruktor……………………………………………………………….
Adres i numer kontaktowy……………………………..............................................
……………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………..
- Wyrażam zgodę na pomiar temperatury ciała dziecka termometrem bezdotykowym w razie zaobserwowania u dziecka niepokojących objawów zdrowotnych.
- Moje dziecko nie miało kontaktu z osobą zakażoną wirusem Covid-19 oraz nikt z członków najbliższej rodziny, otoczenia, nie przebywa na kwarantannie, nie przejawia widocznych oznak choroby (kaszel, katar, alergia, podwyższona temperatura ).
- Zobowiązuję się do przestrzegania obowiązujących w placówce procedur związanych z reżimem sanitarnym oraz natychmiastowego odebrania dziecka z placówki w razie wystąpienia jakichkolwiek oznak chorobowych w czasie pobytu w placówce.
- Zobowiązuję się do poinformowania dyrektora placówki o wszelkich zmianach w sytuacji zdrowotnej odnośnie wirusa Covid-19 w moim najbliższym otoczeniu.
……………………………………….………………..
/data i czytelny podpis rodzica/prawnego opiekuna/
……………………………………………………
/data i podpis osoby przyjmującej oświadczenie/