Dom kultury w Przysusze
Dom Kultury w Przysusze
Dom Kultury w Przysusze

Chór Nauczycielski

 

Dla Chóru Nauczycielskiego Canto to 23  rok działalności artystycznej. Efektem tej pracy jest ponad 250 koncertów. Śpiewaliśmy w Krośnie, Ostrowie Wielkopolskim, Ostrołęce i Płocku na Festiwalach Chórów Nauczycielskich, w Łucku na Ukrainie ale przede wszystkim w różnych miejscowościach województwa mazowieckiego i ościennych województw.

         Repertuar zespołu jest bardzo różnorodny i liczny(około 150 wykonywanych utworów). Są w nim: kolędy, utwory religijne, klasyczne(operowe, operetkowe, musicalowe), rozrywkowe, popularne i ludowe.

         W 2004 roku powołano Stowarzyszenie Chóru Nauczycielskiego „Canto”  w Przysusze. Prezesem została Krystyna Bielawska a zastępcą Aleksandra Porębska. Stowarzyszenie jest organizatorem i gospodarzem cyklicznego festiwalu - Przysuskich Spotkań Chórów – „Z wizytą u Kolberga”.

         Chór był wyróżniany licznymi nagrodami i dyplomami. W 2010 roku został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem: „Za zasługi w krzewieniu kultury Polskiej”. Z okazji 20 - lecia działalności Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik przyznał chórowi Medal "Pro Masovia" za szczególne osiągnięcia na rzecz mieszkańców województwa mazowieckiego.

         Przez ostatnie 13 lat kierownictwo artystyczne zespołu stanowili: Jerzy Mazurek i Karol Sionek. Jerzy Mazurek - jego założyciel i autor ponad 150 opracowań utworów wykonywanych przez chór zrezygnował z funkcji dyrygenta w 2014 roku. Swoją rolę pełni dalej Karol Sionek pracujący z zespołem od 2001 roku jako dyrygent, akompaniator i aranżer wraz z drugim dyrygentem Katarzyną Bochyńską-Wojdył znaną i cenioną sopranistką.

         W chwili obecnej zespół liczy 38 osób. Członkami są mieszkańcy miasta, gminy Przysucha i innych gmin powiatu przysuskiego. Solistki zespołu: Zdzisława Bajor, Ewa Retelewska, Magdalena Jasińska, Katarzyna Bochyńska-Wojdył i Anna Sionek. Soliści współpracujący z zespołem:  Anna Zagdańska, Paulina Plaskota, Patryk Wójcik i Michał Retelewski.